Подія: Інституційна спроможність

Сергій РУЖЕНЦЕВ

Учасники IV Ukrainian Antitrust Forum 2020 упевнені, що антимонопольне законодавство та ринок конкурентного права потребують не сліпого копіювання досвіду інших країн, а врахування українських реалій

Попри розпал пандемії, цьогорічний IV Ukrainian Antitrust Forum, акредитований Національною асоціацією адвокатів України, все ж таки відбувся за планом і пройшов за підтримки генерального партнера Asters та професійного партнера форуму ЮФ Aequo у форматі відеоконференції.

Відкриття заходу традиційно розпочалось з інтерв’ю голови Антимонопольного комітету України у 2015–2020 роках Юрія Терентьєва. Нагадаємо, рішенням парламенту від 3 липня 2020 року він уже перебував у статусі ексголови АМКУ. Тож, крім викликів, що стоять сьогодні перед регулятором у межах захисту конкуренції внаслідок карантину та економічної кризи, пан Терентьєв у розмові із заступником бізнес­омбудсмена в Україні Ярославом Грегірчаком розповів ще й про політичні виклики. А також дав свою оцінку законопроєкту № 2730, яким пропонується «антимонопольна» реформа в Україні. Зокрема, він зазначив, що у попередній період роботи потрібно було фактично з нуля розвивати інституційну спроможність відомства. А сьогодні, маючи чималий багаж емпіричних знань та напрацювань з усіх питань, цей досвід потрібно перевести в нормативне регулювання, щоб поліпшити сферу захисту конкуренції. Також Юрій Терентьєв наголосив на необхідності напрацювати власні (а не перенесені з досвіду інших країн) критерії оцінки ринків, щоб вони відповідали українським економічним реаліям. І зауважив, що важливим аспектом повинна ­залишитися система призначення та захисту прав гарантій членів комітету.

У ході наступних чотирьох панельних дискусій провідні експерти ринку протягом двох днів обговорили та розкрили своє бачення нового ландшафту захисту конкуренції в Україні та перезавантаження АМКУ, конкуренції у сфері дистрибуції та e­commerce, проблеми концентрацій та узгоджених дій в умовах кризи, а також судовий захист економічної конкуренції. Аналізувалися також різні аспекти правових змін у сфері конкурентних правовідносин, таких як питання створення спеціального суду з питань економічної конкуренції, ідея запровадження спеціалізації суддів у господарчих судах першої та апеляційної інстанцій; пропонувалося розширити поняття конт­ролю в ході реформування інституту контролю за концентраціями, а також пошук механізмів зменшення адміністративного тиску на бізнес та недопущення обмеження конкуренції, зокрема, шляхом монополізації українських ринків; обговорили питання скринінгу іноземних інвестицій тощо.

Спираючись на досвід поперед­ніх років, учасники IV Ukrainian Antitrust Forum спробували виявити ключові проблеми і сформулювати основні концепції розвитку профільного законодавства. Юристи були одностайні в необхідності модернізації чинного законодавства задля того, щоб задовольняти нагальні потреби конкурентного середовища в Україні.