№5 Травень 2018 року → У вільний час

Культура: Дівчата можуть eсе

Найбільш «дівчача» книга — кому і навіщо її читати?

— Я буду Атосом!

— Я — Арамісом, а ти — Портосом!

— Я — Д’Артаньян!

— Дівчатка, розбирайте жіночі ролі, хлопці будуть мушкетерами.

— Так їх же лише двоє: Констанція та Міледі, а нас багато…

Знайома ситуація чи не так? А це ж тільки пригодницька література, але вже тут з «дівчачими» ролями не дуже: або лиха злодійка, або лірична героїня. Що ж уже говорити про більш-менш серйозну літературу…

Перед травневими святами в Києві відбулась презентація книги «Це зробила вона» — збірки історій про видатних жінок-українок, яку підготувало видавництво «Видавництво». «1 рік розробки, 150 днів підготовки, 120 талановитих авторів, 50 історій успіху, 50 жінок, що стали частиною історії України», — так почалася презентація книги, яка має змінити ставлення до ролі жінки в мистецтві, науці та спорті. Бо навіть зараз, на початку ХХІ сторіччя, про українських жінок можна сказати «Вона вперше очолила Верховний Суд», так само, як про афроамериканців у США в минулому сторіччі. Як виправляти ситуацію? У тому числі, й відповідною літературою.

Крім відомих зі школи образів княгині Ольги, Анни Ярославни, Лесі Українки та Ольги Кобилянської до книги увійшли історії наших сучасниць: Оксани Мастерз, сестер Анни та Марії Музичук, Кіри Муратової, а також історії про тих жінок, про яких знають лише спеціалісти: Марія Раєвська-Іванова, Катерина Ющенко, Євгенія Маринченко, Наталія Полонська-Василенко та Елен Спарроу.

Чому ми пишемо про «Це зробила вона» в «Українському юристі»? Усе просто, серед авторів — юристка Лариса Денисенко, а її «підопічна» в цій книзі — теж юристка Марія Бек. Дівчинка, яка народилася у США в родині лемків-емігрантів, дівчинка, яка чотири роки навчалася в гімназії у Коломиї, дівчинка, яка здобула юридичну освіту та стала першою американською адвокатесою українського походження. У середині минулого сторіччя вона стала першою жінкою-мером Детройта, обіймала цю посаду 20 років, підтримувала національні меншини та афроамериканців.

До речі, готується друга частина цієї книги — ще 50 історій жінок-прикладів для наслідування. У цій книзі, можливо, буде історія української правозахисниці, принаймні такими планами поділилася з нами Лариса Денисенко.

Чому «Це зробила вона» варто прочитати і дорослим дівчатам і майбутнім жінкам? Бо в книзі історії жінок, які добивались успіху самі, навіть усупереч зовнішньому світу. Бо це не сухі рядки біографії, а історії з життя, які розповідають не тільки самі учасниці, але навіть і домашні улюбленці. Бо наші дівчатка мають знати приклади того, як добиватися свого та йти до мети незалежно від того, ти дівчинка чи хлопчик.

 

NB. Кількість фемінітивів у книзі максимальна, тому вони є навіть у цій замітці.

-->