№1 Січень-Лютий 2022 року → У вільний час

Читальня: єЗатримка

Марина БАХОЛДІНА,
редакторка розділу «У вільний час»

Президентська програма підтримки бізнесу, який постраждав від карантинів, та винагороди і спонукання до вакцинації, «еПідтримка» суттєво вплинули, перш за все, на книгарні та видавництва. Початок виплат співпав з традиційним пожвавленням на книжковому ринку — друга половина грудня, підготовка до свят, придбання книжок на подарунки дітям та близьким. Але ці ж виплати і показали неготовність книгарень і видавництв до посиленого попиту. Кількість замовлень збільшилась втроє. «Подарунки» приходили після свят, що псувало настрій та плани. А до декого (мене) і зовсім не дійшла книжка, замовлена за передплатою ще до «еПідтримки». Представники ринку зізнаються, що навіть традиційне січневе затишшя цьогоріч не сталось — стабільний попит на книжки призвів до того, що найцікавіше вже все розпродано, в типографіях черги на додрук, в онлайн-магазинах ледь живі працівники намагаються відправити замовлення в строк. Тому ходіть у «живі» книгарні й дочитайте все те, що купили раніше

КНИГА: Рослини-прибульці. Як борщівник та амброзія захоплюють Землю

АВТОР: Олексій Коваленко

ВИДАВНИЦТВО: Віхола

Спочатку Олексій Коваленко в першій книзі «Фрукти проти овочів» порушив просту народну логіку: солодке — фрукт, не солодке — овоч. Та ще й горіхам дісталось. А тепер взявся за прибульців, не рептилоїдів, проте хто­зна, що краще: «Вони легко долають простір та час. Під натиском їхніх армій падають цілі континенти. Вони зелені. Вони посеред нас. Вони прибульці».

Беззахисна на перший погляд лобода чи волошка може виявитися ще тим загарбником. І вже за якийсь час ви просто не впізнаєте ані свій садочок, ані поле у бабусиному селі. Тендітні рослинки прориваються навіть через асфальт та захоплюють усе на своєму шляху, не надто дбаючи про те, що росло на цій території до них. Одна мить — і доведеться шукати в бюджеті зайвий мільярд, щоб нівелювати завдану шкоду.

Як північноамериканський клен захопив Україну? Чому не варто забігати в зарості борщівника голяка? Чим небезпечна водяна чума, що у квіткових магазинах маскується під мімозу та ромашки та який вид може зруйнувати фундамент вашого будинку? Особливості таких рослин-загарбників та механізми боротьби з ними, включаючи приготування їжі, у своїй новій книжці описує ботанік Олексій Коваленко.

 

КНИГА: Подолати минуле: глобальна історія України

АВТОР: Ярослав Грицак

ВИДАВНИЦТВО: Портал

Ця книга — результат 15-річної роботи професора Ярослава Грицака. У ній автор розглядає минуле і закликає до співтворення сучасної України. Він намагається зрозуміти сам і дати читачам розуміння, що і чому відбувається з нами тут і тепер та яким може бути майбутнє країни.

Книга буде корисною, щоб розвінчати міфи, стереотипи та ілюзії про Україну; щоб відкрити нові горизонти і теми для осмислення минулого; щоб знайти нові вектори для дискусії про сучасне та майбутнє України; щоб створити візію майбутнього України; щоб «подолати» минуле — вийти за рамки національної історії і «перезавантажити» країну через глобальну перспективу.

 

КНИГА: «Вибачте, я зруйнувала вашу компанію». Коли бізнес-консультанти — проблема, а не рішення

АВТОР: Карен Фелан

ПЕРЕКЛАД: Анастасія Дудченко

ВИДАВНИЦТВО: Наш Формат

Анотація до книги починається не оптимістично: «Якщо хочете створити посередню й нудну компанію, яка розвалиться за кілька років, найміть бізнес-консультанта. Хай він розробить бізнес-модель, підготує метрики, виведе для вас формули, намалює графіки й усе це гарно презентує на екрані. Повірте йому, а потім беззаперечно виконуйте все, що він порадить. Думайте, як випередити конкурентів, женіться за прибутками і контролюйте працівників. Виконали? Вітаємо, ви створили енну компанію за шаблоном. На жаль, вона може розвалитися завтра, через місяць чи кілька років».

Авторка — не зла бізнесвумен, яка зазнала невдачі, ні, авторка якраз і є бізнес-консультанткою, яка вже понад 30 років пропрацювала в менеджменті: від військово-дослідницького центру в Лос-Анджелесі, Pfizer Consumer Healthcare до IT-сфери та власної справи. Тепер вона пропонує альтернативний погляд на бізнес-консалтинг.

Тож книжка авторки — зізнання, розвінчування міфів про теорії менеджменту, порадник, як будувати бізнес інакше, використати можливості, уникнути помилок і заощадити гроші. А ще — розповідь про цілком очевидне, але таке, що ми відмовляємося бачити.

 

КНИГА: «Цей день і є життям». Біографія Астрід Ліндґрен

АВТОР: Єнс Андерсен

ПЕРЕКЛАД: Оксана Смерек

ВИДАВНИЦТВО: Наш Формат

Хто не знає Астрід Ліндґрен? Усі ж знають, «мама» Пеппі Довгопанчохи та Карлсона! А що ви знаєте про неї, про Астрід? Так, її донька хворіла і від цього почались історії, які знайшли свою славу в книжках. Але ж людина прожила майже сотню років, невже нічого більше, крім хвороби доньки та написання книжок, не відбувалось? Звісно, ні.

Бунтарка, казкарка, дивачка, а ще — жінка з дивовижним серцем і вмінням співчувати. Такою нам представляє Астрід Ліндґрен автор книги. У 16 вона коротко підстриглася й почала носити довгі штани та метелики. У 18 — народила сина, хоч не була одруженою (і це в пуританській Швеції 1925-го!). У 70+ змінила податкове законодавство. У 80 — умови утримання свійських тварин. У 90 оплатила навчання двом емігранткам з Курдистану, на яких «забила» влада. А для дітей вона зробила більше, ніж психологи, педагоги та служби захисту.

 

КНИГА: Думай, як Amazon. Як стати лідером у цифровому світі: 50 1/2 ідей

АВТОР: Джон Россман

ПЕРЕКЛАД: Наталія Лавська

ВИДАВНИЦТВО: КМ-БУКС

У березні очікується і вихід книжки про успіх Amazon — враховуючи приголомшуючі результати минулого року, є сенс почитати. Автор, щоправда, колишній віцепрезидент Amazon. У книзі йдеться про найкращі практики управління інноваціями на підприємстві та інструменти лідерства. 50 1/2 ідей Джона Россмана можуть допомогти керівникам та їхнім командам переосмислити свій бізнес і домогтися успіху в епоху цифрових технологій.

 

КНИГА: Про тиранію. Двадцять уроків двадцятого століття. Графічна версія

АВТОР: Тімоті Снайдер

ІЛЮСТРАЦІЇ: Нора Круґ

ПЕРЕКЛАД: Олеся Камишнікова

ВИДАВНИЦТВО: Видавництво/Човен

Наприкінці березня 2022 року у співпраці двох видавництв виходить графічна версія однієї з найрезонансніших праць американського історика Тімоті Снайдера «Про тиранію. Двадцять уроків двадцятого століття». Вона втілена знаною, зокрема й українському читачу, німецько-американською авторкою та ілюстраторкою Норою Круґ. Текстова версія цієї книжки вже виходила українською у 2018 році в перекладі Олесі Камишникової у видавництві «Медуза» і зараз є бібліографічною рідкістю.

Для графічного видання Олеся допрацювала свій переклад, оскільки нам важливо було зберегти афористичність українського викладу.

За короткий час «Про тиранію» стала однією з найважливіших книжок останніх років про уроки історії, які необхідно знати всім. Це — актуальний та лаконічний екскурс у ХХ століття, найтемніші моменти якого ілюструють уроки протистояння сучасному авторитаризму в переконливій та доступній формі. Тімоті Снайдер звертає увагу на світові тенденції підваження демократії та пише про громадянську відповідальність за теперішні історичні процеси, створюючи інтелектуальний посібник для широкого кола читачів.

Крім дрібніших правок, в оновленому ілюстрованому графічному виданні Снайдер включив алюзії на поточну пандемію. Сторінки «Про тиранію» тепер подані впізнаваним стилем Нори Круґ.

 

КНИГА: Крута історія України. Від динозаврів до сьогодні

АВТОР: Інна Ковалишена

ІЛЮСТРАЦІЇ: Галина Чепурна

ВИДАВНИЦТВО: Моя Книжкова Полиця

Знову ж таки, якщо підручники видаються нудними, то є альтернатива для найменших (8—12 років). Авторка книжки доведе, що історія може бути зaхопливою, яскравою і такою близькою до дітей. Четверо друзів беруться дослідити нашу історію, дізнатися про все правду: які динозаври жили на наших землях, хто боровся за незалежність, яку маємо зараз, чому українці саме такі.

 

КНИГА: Від Хрулів до Зюзюків

АВТОР: Настя Мельниченко

ВИДАВНИЦТВО: Теза

Цю книжку радила психологиня Світлана Ройз, коли говорила про твори щодо Голодомору, які підходять для розмови з дітьми на цю тему. Орієнтовний вік — 9—10 років. Історія в книжці детективна, діти знаходять зашифроване послання з минулого і в процесі розгадування трохи подорожують селами й узнають все нові й нові речі про Голодомор, про виселення кримських татар та інші «радощі» радянського життя. І про історію, і цікаво з пригодами — здається, ідеальний баланс.

Проте я маю сказати, що це друга книжка із серії. Перша — «Що знаходять в Хрулях?» про сучасних братів, які потрапляють в село без інтернету (тут кожна дитина здригнеться) і намагаються отримати магічні здібності. А ще є третя книжка з цими ж хлопцями — «Северин-на-Купі». Книжка, до якої у мене особливе ставлення, нарешті, в дитячій українській літературі пішла мова про конфлікт між братами: нормотиповим і з розладом дефіциту уваги з гіперактивністю. Тобто, вибачте, незручні проблеми з незручними дітьми знайшли своє відображення. Книжка увійшла в цьогорічний короткий список БараБуки «Книга року». А ще там пригоди дітей у Хорватії, без батьків. Ставши заручниками обставин, діти знайомляться з дивакуватим власником 40 собак, який одержимий ідеєю знайти русалку. Та підлітків русалками вже не проймеш, а от стара фотографія і скелет у печері — то інша річ. Надихнувшись, діти кидаються розплутувати клубок, який обов’язково їх до чогось приведе: якщо не до риб’ячого хвоста, то хоча б додому.

-->