Школа: Шкільна програма

Олена МАКАРЕНКО,
керівник напряму «Міжнародна освіта, міжнародні відносини» Ліги студентів АПУ

7—11 травня 2014 року в офісах юридичних фірм Baker & McKenzie та «Астерс» з успіхом пройшла ІІ Арбітражна школа, організована спільно Українською арбітражною асоціацією та Лігою студентів Асоціації правників України

Інтенсивна п’ятиденна програма Арбітражної школи включала базові та спеціалізовані курси з міжнародного арбітражу, представлені у формі лекцій, інтерактивних практичних занять та mock case. Робочою мовою Школи була англійська, а серед майже 30 учасників цього року були представники із України, Німеччини та Грузії.

Перші робочі сесії Школи були присвячені питанням арбітражної угоди, ініціювання арбітражу, формування складу арбітражного суду та прийняття ним перших процесуальних документів. Спікерами першого дня виступили доцент Латвійського університету Інга Качевська, старший юрист ЮФ «Астерс» Ярослав Петров, а також партнер московського офісу ЮФ Baker & McKenzie, віце-президент Міжнародного арбітражного суду МТП Володимир Хвалєй.

Другий робочий день розпочався з лекції старшого юриста московського офісу Norton Rose Fulbright Андрія Панова, що була присвячена доказам та доказуванню в міжнародному арбітражі. Деякі аспекти щодо запобіжних заходів та окремих арбітражних рішень презентувала радник юридичної фірми Sayenko Kharenko, член правління Української арбітражної асоціації Олена Перепелинська. У другій половині дня слухачам Школи була надана можливість поспілкуватися з головою МКАС та Морської арбітражної комісії при ТПП України Миколою Селівоном у рамках екскурсії до вищезгаданої установи.

Наступний лекційний день розпочався із зустрічі з представником Великої Британії, баристером Maitland Chambers Джеймсом Кліффордом. Його виступ стосувався практичних аспектів підготовки до арбітражних слухань, ведення допиту, перехресного допиту свідків та експертів і був, беззаперечно, одним із найзахоплюючих, на думку учасників Школи. У другій половині дня свої міркування щодо виконання та оспорювання арбітражних рішень презентував Мацей Захаріашевич, професор польського університету Kozminski University.

Окремо треба зазначити, що протягом перших трьох днів учасники також мали можливість вдосконалювати свої практичні навички в рамках роботи над mock case у складі різних команд під керівництвом кваліфікованих тренерів — юриста юридичної фірми Sayenko Kharenko Олександра Друга та юриста Західноукраїнської філії АО Arzinger Володимира Яремка.

Робоча сесія четвертого дня була присвячена окремим різновидам міжнародного арбітражу, яку розпочав партнер київського офісу Baker & McKenzie Ігор Сюсєль з лекцією щодо вирішення спорів у галузі будівництва. Також учасникам була надана можливість прослухати лекції з морського та спортивного арбітражу, презентовані юристом Міжнародної юридичної служби Interlegal Дмитром Загороднюком та юристом франкфуртського офісу Freshfield Bruckhause Deringer Ольгою Трощенович відповідно. На специфіку найбільш відомих арбітражних установ звернув увагу у своїй презентації Ілля Нікіфоров, керуючий партнер санкт-петербурзького офісу ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і Партнери».

Останній день ІІ Арбітражної школи розпочався лекцією з інвестиційного арбітражу, представленою радником міжнародної арбітражної та судової практики ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і Партнери» в Україні Дмитром Марчуковим. А на завершення інтенсивних тренінгів організаторами був ініційований круглий стіл з питань кар’єрного зростання у сфері міжнародного арбітражу, де учасники мали унікальну можливість поспілкуватися з досвідченими арбітрами та юристами, зокрема партнером МЮГ AstapovLawyers Олегом Бекетовим, партнером AGA Partners Іваном Касинюком, партнером ЮФ Sayenko Kharenko, президентом Української арбіт­ражної асоціації Тетяною Сліпачук, а також Джеймсом Кліффордом та Ольгою Трощенович.

-->